Gear for VALMET 60 A 88 685 785 BF65 BF75 641250-PAIRGEARS
group name
Gears and Shafts for Valtra
Min Order
1 piece
brand name
PairGears Precision Gear Manufacturer
model
JPVT105
Nearest port for product export
NINGBO, SHANGHAI, QINGDAO, SHENZHEN
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW
Acceptable payment methods
T/T
update time
Wed, 13 May 2026 16:35:01 GMT
Paramtents
  • OEM No. 641250
  • Teeth Z=49/8
  • Size OD:64.1mm H:38.1mm
  • Weight (Kg) 2.44
  • Meterial 20CrMnTi
  • Surface Treatment shot peening
  • Hardness 59-62HRC
  • Process Grinding Teeth
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Supports universal OEM codes for agricultural vehicle gears 641250
Detailed
VALMET 60 A 88 685 785 BF65 BF75 Gear 641250
Gear Ring for VALTRA VALMET Tractor 34051400 -PAIRGEARS
Items
Content
Part Name
Gear
OEM No
641250
Teeth
Z=49/8
Size
OD:64.1mm H:38.1mm